32.5k views
4 votes
An external pressure applied to an enclosed fluid in a hydraulic lift. Piston 1 has a radius that is 1/200 the radius of piston 2 (r1 = r2/200). If the bottom of both pistons start from the same vertical height, how much force needs to by applied to the first piston in order to begin lifting a weight of 20,000 N positioned atop the second piston?

User Tapan
by
7.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

0.5 N

Step-by-step explanation:


r_(1) = radius of piston 1


r_(2) = radius of piston 2

Given that :


r_(2) = 200 r_(1)


F_(1) = Force applied on piston 1


F_(2) = Force applied on piston 2 = Weight being lifted = 20000 N

Using pascal's law


(F_(1))/(\pi r_(1)^(2) ) = (F_(2))/(\pi r_(2)^(2) ) \\(F_(1))/(r_(1)^(2) ) = (20000)/((200)^(2)r_(1)^(2) ) \\\\F_(1)= (20000)/((200)^(2)) } \\F_(1)= 0.5 N

User Darkownage
by
7.1k points