Answer:
2080 dollars
Step-by-step explanation:
Given that Cardinal Industries purchased a generator that cost $11,000
cost of generator = 11000
Estimated life = 5 years
Residual value =1000
Hours =5000
Depreciation per unit hour = (Cost - residual value)/total lifetime hours
=

For first year the generator was used for 1,040 hours.
Hence depreciation to be charged in I year
=

answer is 2080 dollars.