151k views
0 votes
In a coffee-cup calorimeter, 150.0 mL of 0.50 M HCl is added to 50.0 mL of 1.00 M NaOH to make 200.0 g solution at an initial temperature of 48.2°C. If the enthalpy of neutralization for the reaction between a strong acid and a strong base is −56 kJ/mol, calculate the final temperature of the calorimeter contents. Assume the specific heat capacity of the solution is 4.184 J°C⁻¹ g⁻¹ and assume no heat loss to the surroundings.

1 Answer

5 votes

Answer:

51.54°C the final temperature of the calorimeter contents.

Step-by-step explanation:


HCl+NaOH\rightarrow H_2O+NaCl,\Delta H=-56 kJ/mol


moles=Molarity* Volume (L)

Molarity of HCl= 0.50 M

Volume of HCl= 150.0 mL = 0.150 L

Moles of HCl= n


n=0.50 M* 0.150 L=0.075 mol

Molarity of NaOH= 1.00 M

Volume of NaOH= 50.0 mL = 0.050 L

Moles of NaOH= n'


n'=1.00 M* 0.050 L=0.050 mol

Since moles of NaOH are less than than moles of HCl. so energy release will be for neutralization of 0.050 moles of naOH by 0.050 moles of HCl.

n = 0.050


-56 kJ/mol=-(Q)/(n)


Q=56 kJ/mol* 0.050 kJ/mol=2.8 kJ=2800 J

(1 kJ= 1000 J)

The energy change released during the reaction = 2800 J

Volume of solution = 150.0 mL + 50.0 mL = 200.0 mL

Density of the solution (water) = 1.00g/mL

Mass of the solution , m= 200 mL × 1.00 g/mL = 200 g

Now , calculate the final temperature by the solution from :


q=mc* (T_(final)-T_(initial))

where,

q = heat gained = 2800 J

c = specific heat of solution =
4.184 J/^oC


T_(final) = final temperature =
?


T_(initial) = initial temperature =
48.2^oC

Now put all the given values in the above formula, we get:


2800 J=200.0 g* 4.184 J/^oC* (T_(final)-48.2)^oC


T_(final)= 51.54^oC

51.54°C the final temperature of the calorimeter contents.

User Dimitrius Lachi
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories