111k views
2 votes
Find each unit cost rounded to the nearest cent. Then determine the better buy.

3 cans of corn for $1.68; 5 cans of corn for $2.45

Answers:


$5.04 per can; $12.25 per can; 3 cans for $1.68


$5.04 per can; $12.25 per can; 5 cans for $2.45


$.56 per can; $.49 per can; 3 cans for $1.68


$.56 per can; $.49 per can; 5 cans for $2.45

1 Answer

2 votes

Answer:

$.56 per can; $.49 per can; 5 cans for $2.45

Explanation:

If it were a dollar for two cans, it's pretty easy to figure out each can is 50 cents. So you use the same idea. if you have x cans for y dollars, if you divide both numbers by x you get the price of 1 can.

3 cans for 1.68 is 1 can for 1.68/3 = .56 so 56 cents

5 cans for 2.45 is 1 can for 2.45/5 = .49 so 49 cents.

You could use this trick dividing by the price and find how many cans you need to but to pay 1 dollar.

3 cans for 1.68 is 3/1.68 for 1 dollar or 1.786 cans for 1 dollar. Doesn't make a lot of sense since you can't but part of a can, but I wanted to show you how you could use the logic for other things.

User Bilal Rammal
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories