175k views
1 vote
Joan bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 43 dollars. How much did each candy bar cost?

User Lampbob
by
7.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

43 - 3 = 40 / 8 = 5.00 per candy bar

Explanation:

User Johannes Buchholz
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories