menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Joan bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 43 dollars. How much did each candy bar cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Joan bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 43 dollars. How much did each candy bar cost?
asked
Jun 14, 2020
175k
views
1
vote
Joan bought a soft drink for 3 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 43 dollars. How much did each candy bar cost?
Mathematics
middle-school
Lampbob
asked
by
Lampbob
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
43 - 3 = 40 / 8 = 5.00 per candy bar
Explanation:
Johannes Buchholz
answered
Jun 18, 2020
by
Johannes Buchholz
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org