Answer:
We know that each dog food unit costs $3, and each dog treat costs $2.
Let's define the variables:
x = units of dog food that Bill buys
y = units of dog treat that Bill buys.
The total cost of the purchase will be:
cost = x*$3 + y*$2
And we know that Bill wants to spend $30, then the equation is:
$30 = x*$3 + y*$2
Now we could isolate one of the variables in one side of the equation, for example, let's isolate the "y".
$30 - x*$3 = y*$2
$30/$2 - x*($3/$2) = y
15 - (3/2)*x = y
Now we have the linear equation:
y = -(3/2)*x + 15
To determine an ordered pair, we just can replace the x by a number, like x = 2, that would mean that Bill bought 2 units of dog food.
in this case:
y = -(3/2)*2 + 15 = -3 + 15 = 12
y = 12
This ordered pair is (2, 12)