153k views
3 votes
A 1.6-cm-thick wood floor covers a 4.0m×5.5m room. Part A The subfloor on which the flooring sits is at a temperature of 16.1 ∘C, while the air in the room is at 19.5 ∘C. What is the rate of heat conduction through the floor? Use 0.200 W/m⋅K for the thermal conductivity of wood.

User Samutz
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Rate of heat conduction will be 935 Watt

Step-by-step explanation:

We have given thickness of the floor d = 1.6 cm = 0.016 m

Area
A=4* 5.5=22m^2

Temperature difference
\Delta T=19.5-16.1=3.4^(\circ)C

Thermal conductivity of the wood k = 0.200 w/M-K

We have to find heat conduction

Heat conduction is given by
(Q)/(t)=(kA\Delta T)/(d)=(0.200* 22* 3.4)/(0.016)=935Watt

Rate of heat conduction will be 935 Watt

User Niklascp
by
6.7k points