Answer:
Consider the following calculations
Step-by-step explanation:
a ) velocity of the glass is v = distance / time
= 5 X 10-3 / 7 X 365.24 X 24 X 60 X 60
v = 2.263 X 10-11 m/sec
the speed of the light in vaccum is C
C = 3 X 108 m/sec
n = C / v
n = 3 X 108 / 2.263 X 10-11
n = 1.32567 X 1019
b ) given is 40 km/hr
= 40 X 103 / 60 X 60
= 11.11 m/sec
n = C / v
n = 3 X 108 / 11.11
n = 27002700.27