35.2k views
2 votes
What is the pressure of a gas that began at 38 torr, and 500L and is changed to occupy a volume of 677 L?

User Arun Raja
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

P₂ = 28.5 torr

Step-by-step explanation:

Given data:

Initial pressure = 38 torr

Initial volume = 500 L

Final volume = 677 L

Final pressure = ?

Solution:

P₁V₁ = P₂V₂

P₁ = Initial pressure

V₁ = Initial volume

P₂ = Final pressure

V₂ = Final volume

Now we will put the vales in formula.

P₁V₁ = P₂V₂

P₂ = P₁V₁ /V₂

P₂ = 38 torr × 500 L / 667 L

P₂ = 19000 torr. L / 667 L

P₂ = 28.5 torr

User Zack Macomber
by
6.9k points