Answer:
The
value is 17.2 cm.
Step-by-step explanation:
From the given,
salt water density =

Water has density =

Pressure = 0.050 atm = 5066.25 pa

Rearrange the formula is as follows.

For fresh water,

For salt water,

The difference = Height of fresh water - Height of salt water.
= 51.6 - 34.4 = 17.2 cm
Therefore, The
value is 17.2 cm.