176k views
5 votes
Using traditional methods, it takes 108 hours to receive a basic driving license. A new license training method using Computer Aided Instruction (CAI) has been proposed. A researcher used the technique with 270 students and observed that they had a mean of 107 hours. Assume the variance is known to be 49. A level of significance of 0.1 will be used to determine if the technique performs differently than the traditional method. Find the value of the test statistic. Round your answer to 2 decimal places. Enter the value of the test statistic.

1 Answer

3 votes

Answer: z= -2.35

Explanation:

When the population variation is know, then we calculate the z-statistic.

Formula to calculate the z-test statistic is given by :-


z=\frac{\overline{x}-\mu}{(s)/(√(n))}

where , n= sample size


\overline{x} = sample mean


\mu = Population mean


\sigma =Population standard deviation.

As per given we have,

n= 270


\mu= 108


\overline{x}=107


\sigma^2=49\\\\\Rightarrow \sigma=√(49)=7

Then, z-statistic will be


z=(107-108)/((7)/(√(270))) (Substitute all the values )


\Rightarrow\ z=(-1)/((7)/(16.4316767252))


\Rightarrow\ z=(-1)/(0.426006433614)


\Rightarrow\ z=-2.34738238931\approx-2.35

Hence, the value of the test statistic= z= -2.35

User Torrie
by
7.1k points