11.4k views
3 votes
4 glue sticks cost $7.76. Which equation would help determine the cost of 13 glue sticks?

User Kmak
by
5.1k points

2 Answers

5 votes
13/4*7.76
13 divided by 4 because if you have to buy 13 glue sticks and it costs 7.76 for 4, you have to divide. Then, multiply
User ToddP
by
5.2k points
6 votes

Answer:($7.76/4)x 13

Step-by-step explanation: There is no way to start from the price of 4 glue sticks. So, you have to find the unit rate. The unit rate is the cost of 1 of the items. For example, if 8 apples was $5.65, you have to find out what 1 apple cost so you can buy as many apples you want, not just 8. After finding the unit rate, multiply the unit rate by 13. Back to the apple example, if I did not want 8 apples but 15, and I want to know what the price is before I go up to the counter to buy it, I would multiply the unit rate by how much I want.

Also, the answer to ($7.76/4)x 13 is $25.22. The unit rate was $1.94.

User Poulami
by
5.4k points