Answer:
Please see the answer below:
Explanation:
Ryan earns $45 for 5 hours of work. The unit rate is $9 for 1 hour.
Jenna can drive her car 110 miles on 5 gallons of gasoline. The unit rate is 22 miles per gallon.
Claire saves $320 in 16 weeks. The unit rate is $20 per week.
% increase in price of gas = [(New Price - Original Price) / Original Price] x 100
% increase in price of gas = [($2.48 - $2.18) / $2.18] x 100
% increase in price of gas = [$0.3 / $2.18] x 100
% increase in price of gas = 13.76%