Answer:
$200,000
Explanation:
Base Salary = 40,000
Total Salary = 70,000
So, the rest, Allison earns from commissions. How much??
70,000 - 40,000 = 30,000
So, 15% of total sales is equal to 30,000
Let total sales be "t", so we can write an equation as:
15% * t = 30,000
15% in decimal is:
15/100 = 0.15
So, equation to solve is:
0.15t = 30,000
Finding t:
t = 30,000/0.15 = 200,000
Allison's total sales were $200,000