207k views
0 votes
Ahngram Corp. has 1,000 carton of oranges that cost $50 per carton in direct costs and $26.50 per carton in indirect costs and sold for $70 per carton. The oranges can be processed further into orange juice at an additional cost of $22.50 and sold at a price of $126. The incremental income (loss) from processing the oranges into orange juice would be:

1 Answer

5 votes

Answer:

It is more convenient to continue processing. Incremental income= 27,000 + 6,500= $33,500

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Ahngram Corp. has 1,000 cartons of oranges that cost $50 per carton in direct costs and $26.50 per carton in indirect costs and sold for $70 per carton. The oranges can be processed further into orange juice at an additional cost of $22.50 and sold for $126.

To determine whether it is more convenient to sell the cartons as it is or continue processing, we need to calculate the effect on income:

Sell now:

Income= 1,000*(70 - 50 - 26.5)= -$6,500

Continue processing:

We will assume that from 1,000 cartons you can produce 1,000 lt.

Income= 1,000*(126 - 76.5 - 22.5)= $27,000

It is more convenient to continue processing.

User Renick
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories