Answer:
Step-by-step explanation:
Initial kinetic energy of M = 1/2 M vi²
let final velocity be vf
v² = u² + 2a s
vf² = vi² + 2 (F / M) x D
Kinetic energy
= 1/2 Mvf²
= 1/2 M ( vi² + 2 (F / M) x D
1/2 M vi² + FD
Ratio with initial value
1/2 M vi² + FD) / 1/2 M vi²
RK = 1 + FD / 2 M vi²