67.0k views
0 votes
You can buy 5 cans of green beans at the village market for $3.00. You can buy 10 of the same cans of beans at sam's club for $5.90. which place is the better buy?

2 Answers

4 votes

Answer:

Sam's Club is the better price

Explanation:

$3.00/5= $.60 for one can (village market)

$5.90/10=$.59 for one can (sam's club)

Sam's club is the better buy because you get more for one cent less.

User Brian Neisler
by
7.7k points
4 votes

Answer:

Sams club.

Village market is 5 cans for $3.00 multiply this by 2 which would be 10 cans for $6.00

Sams club is $5.90 for 10 cans. Which would be 10 cents better then the village market.

User Plimbs
by
7.8k points