69.6k views
0 votes
Two cars start at the same point, at the same time, and travel in oppsite directions. In how many hours will the cats be 232 kn apart if the slower car travels at 26 km/h, and the faster car travels at 32 km/h?

User Thedp
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

After 4 hours the cars will be at a distance of 232 km.

Explanation:

Given,

Speed of slower car = 26 km/h

speed of faster car = 32 km/h

We have to find out after how many hours the cars will be at a distance of 232 km from each other.

Let after h hours the cars the cars will be at a distance of 232 km.

And we know the formula of distance is speed multiplied with time.


Distance = Speed* Time

The given distance is the sum of the distance traveled by slower car in h hours and the distance traveled by faster car in h hours.

Given distance = distance of slower car + distance of faster car

Framing it in equation form, we get;


26* h+32* h=232\\\\26h+32h=232\\\\58h=232\\\\h=(232)/(58)\\\\h=4\ hrs

Hence after 4 hours the cars will be at a distance of 232 km.

User Fun Joker
by
6.8k points