Answer:
1) 0.51 seconds.
2) 1.45 m/s.
Step-by-step explanation:
given, height from which cat falls = 1.3 m
we know that, s = ut +
at².
here if we consider cat moment only in downward direction,
intial velocity of cat in downward direction , u = 0.
so, time, t =
.
⇒ t =
= 0.51 seconds.
t = 0.51 seconds.
now, consider cat moment only in forward direction
s = ut , since acceleration is zero in forward direction
⇒ u =
.
so, u =
= 1.45 m/s .