211k views
0 votes
33. A girl jumping over a 1 m long rope with a 3 kg ball tied on the end. The ball has a speed of 3 m/s. What is the ball's

centripetal force?

1 Answer

4 votes

Answer:

Therefore the ball's centripetal force is 27 Newton.

Step-by-step explanation:

Given:

let

radius be the length of long rope = 1 m

mass of ball = 3 kg

velocity = v = 3 m/s

To Find:

ball's centripetal force = ?

Solution:

Centripetal force:

A force that acts on a body moving in a circular path and is directed towards the center around which the body is moving is called as Centripetal force.

Formula is given as


F_(c)=(mv^(2) )/(r)


F_(c)= Centripetal force

m = mass

r = radius

So on substituting the given values we will get the centripetal force


F_(c)=(3(3)^(2) )/(1)=(27)/(1)=27\ N

Therefore the ball's centripetal force is 27 Newton.

User Chris Love
by
6.9k points