163k views
3 votes
If a man has a mass of 74 kilograms runs 800 meters in 150 seconds, what is his average momentum?

1 Answer

2 votes

Answer:
394.66 (kg m)/(s)

Step-by-step explanation:

Linear momentum
p is expressed as:


p=mV

Where:


m=74 kg is the mass of the man


V=(d)/(t) is the velocity of the man, which can be calculated if we know the distance he has run
d=800 m and the time it took to him to travel that distance
t=150 s

Hence:
V=(800 m)/(150 s)=5.33 m/s

Solving for the momentum:


p=(74 kg)(5.33 m/s)


p=394.66 (kg.m)/(s)

User Myccha
by
7.8k points