163k views
1 vote
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost

User OhmzTech
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
User OllieB
by
8.3k points

No related questions found