92.5k views
3 votes
The price of two pairs and six apples is $14. The price of three pairs and nine apples is $21. Can you determine the unit prices for pears and apples? Explain.

User Gruenewa
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

no

Explanation:

The second purchase is exactly half-again larger than the first purchase, so sheds no light on the relative costs of the items. The per-item costs can be found when the ratio of items purchased is different from one buy to another.

___

We can only say that the cost of 1 pear and 3 apples is $7.

User Ali Qanbari
by
8.7k points

No related questions found