179k views
1 vote
A 15.24 cm long, 1.27 cm diameter 304 stainless steel rod is being reduced in diameter to 1.2192 cm by turning on a lathe. The spindle rotates at N=400 rpm, and the tool is travelling at an axial speed of 20.32 cm/min. Calculate the cutting speed, material removal rate, power dissipated, and cutting force.

1 Answer

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

Formulas:

v=fNn


v=fNn\\V=\pi D_0N\\d= ((D_0-D_r))/(2)\\D_(avg)=((D_0+D_r))/(2)\\t(turning)=(I)/(fN)\\t(miling)=((I + I_c))/(v)


MRR(turning)= \pi D_(avg)dfN\\MRR(miling) = wdv\\Torque = 0.5(F_cD_(avg))\\Power = (Torque)\omega\\\omega=2\piN

where
D_0=1.27cm=12.7mm;
N=400rpm;

The cutting speed is the tangential speed of the workpiece

The maximum cutting speed is at the outer diameter and is obtained from the expression:


V=\pi D_0N=(\pi (12.7)(400))/(1000)=15.96m/min

From the above given information, depth of cut is,


f=(20.32* 10)/(400)=0.508mm/rev

and the feed is,


d=((12.7* 10)-(1.2192* 10))/(2)=0.254mm

According to the given equation, the material removal rate (MRR) is,


MRR=\pi D_(avg)dfN=\pi (12.446)(0.254)(0.508)(400)=2018.07mm^3/min=2.02* 10^(-6)m^3/min

Actual time to cut, according to given formular,


t(turning)=(I)/(fN)=((15.24* 10))/((0.508)(400))=0.75min

The power required can be calculated by referring to Table 21.2 and taking an average value for stainless steel as 4w-s/mm3. Therefore, the power dissipated is,


Power=((4)(2018.07))/(60)=134.54W

Since 1W = 60Nm/min, the power dissipated is 8072.4Mm/min.

The cuting force is the tangential force exerted by the tool. Power is the product of torque T and the rotational speed in radius per unit time; hence,


T= (8072.4)/((2\pi)(400))=3.21N-m\\\\T_c=((3.21)(1000))/((12.446)/(2))=515.83N

User Frans
by
6.5k points