170k views
0 votes
Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

User Potray
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

User Ararar
by
5.8k points