Answer:
D) The output price is $0.80 per unit.
Step-by-step explanation:
In order for a profit maximizing firm to operate in a competitive market, the marginal revenue product (MRP) must be equal to the marginal cost (MC).
MRP = MC
MC = $8 per hour (wage rate per hour)
MRP = 10 units per hour x output price per unit = $8
output price per unit = $8 / 10 units = $0.80 per unit