214k views
1 vote
Calculate the volume of 2.65 moles of CO2 gas at STP.

1 Answer

0 votes

Answer:

The volume is 59, 3 liters. See the explanation below, please

Step-by-step explanation:

STP conditions (standard) correspond to 273K of temperature and 1 atm of pressure. These values are used and the volume is calculated, according to the formula:

PV = nRT

1 atm x V= 2, 65 moles x 0, 082 l atm/K mol x 272 K

V= 2, 65 moles x 0, 082 l atm/K mol x 272 K/1 atm = 59, 3 liters

User Danspants
by
7.3k points