Answer:
applying 1st eq of motion vf=vi+at here we have to find a=vf-vi/t , a= 1-1/5 , a=0/5 then we got a=0 here(vf value 3.6km/h is converted in standard unit 3.6×1000/3600 so we get vf=1m/s²
7.7m questions
10.3m answers