70.0k views
1 vote
A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?

User Wombatz
by
5.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Hence, the unit price of each pair of gloves is $6.69.

Explanation:

Here, given the cost of 6 pairs pf gloves = $40.14

Now, the unit price = Price per unit of the given item


\textrm{Unit Price }  = \frac{\textrm{Total Price of n units}}{\textrm{n}}\\\implies U =(40.14)/(6)  =  6.69

or, Unit price of the glove = $6.69

Hence, the unit price of each pair of gloves is $6.69.

User The Recruit
by
5.2k points