90.8k views
1 vote
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?

2 Answers

0 votes

Answer:

$3.50 per croissant

Explanation:

14.00/4= 3.50

User Najwa
by
5.4k points
4 votes

Answer:

The answer is $3.5/croissant sandwitch

Explanation:

$14/4

=$3.5/croissant sandwitch

User Timruffs
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.