181k views
2 votes
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of

detergent or $6.99 for 90 fl.oz,. What is the unit rate of the better buy?

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl.oz,. What is the unit-example-1
User Berrada
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

6.99

Explanation:

The 6.99 one because it has more detergent in it. So you get more from your money.

User Niklas B
by
8.0k points

Related questions

2 answers
3 votes
178k views
1 answer
2 votes
74.0k views