30.8k views
3 votes
2 pounds of grapes cost $6.36. At that price, how much will Kayden spend on 3 1/2 pounds of grapes.

1 Answer

2 votes

Answer:

11.13

Explanation:

Let's find the cost of 1 pound of grape. So 6.36 is 2 pounds, so 1 pound must be 6.36/2.

6.36/2 = 3.18

We want 3 and a half pounds of grapes so

3.18 x 3 + 3.18/2 = 9.54 + 1.59 = 11.13

We solved it!

User Qntm
by
5.8k points