Answer:
The net force is 26.52 N
Step-by-step explanation:
Given that,
Volume of balloon = 2.1 L
Density of air = 1.29 kg/m³
Mass = 1.3 g
Density of helium

(a). We need to calculate the buoyant force on the balloon
Using formula of buoyant force

Put the value into the formula


(b). We need to calculate the net force
Using formula of net force



Hence, The net force is 26.52 N.