175k views
2 votes
Which is the better buy? A 12 pack of Pepsi for $3.50 or a 6 pack for $1.80?

2 Answers

0 votes

6 pack of pepsi is $1.80

12 divided by 6 is 2.

1.80 x 2 is 3.60

If you buy two of the 6 pack pepsis, it would have 12 pack of pepsi but would cost $3.60. If you buy the 12 pack, it would be $3.50 so it would be the 12 packs being the better deal.

*note* I'm stupid so I would probably buy the 6 packs twice ;(

User Jonathan Herrera
by
5.7k points
1 vote

Answer:

The 12 pack.

1.80×2=3.60

User Rajkeshwar Prasad
by
5.9k points