194k views
1 vote
If 4 muffins cost $5.24, how much would 5 muffins cost ?

User Elyase
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

6.55

Explanation:

5.24 ÷ 4 = 1.31 x 5 = 6.55

User Ab Bennett
by
4.8k points
6 votes

Well, if 4 muffins cost $5.24, then we can do 5.24 ÷ 4 = 1.31 to know that one muffin costs 1.31. Now we can do 1.31 x 5 = 6.55 to know 5 muffins cost 6.55.

User Atisman
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.