194k views
1 vote
If 4 muffins cost $5.24, how much would 5 muffins cost ?

User Elyase
by
7.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

6.55

Explanation:

5.24 ÷ 4 = 1.31 x 5 = 6.55

User Ab Bennett
by
7.5k points
6 votes

Well, if 4 muffins cost $5.24, then we can do 5.24 ÷ 4 = 1.31 to know that one muffin costs 1.31. Now we can do 1.31 x 5 = 6.55 to know 5 muffins cost 6.55.

User Atisman
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories