228k views
1 vote
If nuts cost $9.20 per pound how much will 2 1/4 pounds cost

1 Answer

5 votes

Answer:

$20.70

Explanation:

One lb of nuts costs $9.20. You are buying 2 1/4 pounds, or 2.25 lbs.

To solve, multiply the unit price with the unit rate:

9.20 x 2.25 = 20.70

$20.70 would be the total cost.

~

User Jarretinha
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.