0 Comments
Answer:
$20.70
Explanation:
One lb of nuts costs $9.20. You are buying 2 1/4 pounds, or 2.25 lbs.
To solve, multiply the unit price with the unit rate:
9.20 x 2.25 = 20.70
$20.70 would be the total cost.
~
9.4m questions
12.2m answers