Answer: 16 games.
Explanation:
Let x denotes the total games springfield sluggers played.
Given : The springfield sluggers won 64% of their games.
i.e. The number of games sluggers won = 64% of x =0.64x [64%=0.64]
Also , he lost 9 games .
Now , Total games they played= Games won + games lost




i..e Total games they played= 25
Then, Number of games the sluggers won = 25-9=16
Hence, the sluggers won 16 games.