Answer:
Ratio of ticket to its price is 1 : 0.189.
Explanation:
Here, the cost of 37 tickets = $7
Let us find the unit cost of the ticket.
![\textrm{Unit Price } = \frac{\textrm{Total Price of n units}}{\textrm{n}}](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/kexz4equt4zembckdh2v52oc0lq8n6vttt.png)
![\implies U = (7)/(37)=0.189](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/nhxi0pb6yilztnlzviuqcz574jgxbpg4u7.png)
So, the unit price of each ticket = $0.189
Now, ratio of Each Ticket: Unit Price = 1 : 0.189
Hence, the ratio of ticket to its price is 1 : 0.189.