Answer:
Commission earned = $10,500
This would not be sufficient to pay his credit card bill completely.
Explanation:
Value of the house sold by Mr. Smith last week = $175,000
Commission earned by Mr. Smith for the transaction = 6%
Calculating the commission amount earned by him =
![\[(6)/(100)*175000\]](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/s5brt4706iv7nra02sq00y68yo1ferh84m.png)
=$10,500
Balance outstanding on his credit card = $11,000
Hence the commission amount would not be sufficient to pay his credit card balance off completely. He will be short by $500.