92.6k views
0 votes
the perez family are at the fair. Mrs.perez bought 3 hotdogs and 3 cheeseburgers for $25.50. Mr.perez bought 6 hotdogs and 4 cheeseburgers for $41.00. How much does a hotdog cost? How much does a cheeseburger cost?

User Adam Eros
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

A hot-dog costs $ 3.50 and a cheeseburger costs $ 5

Explanation:

1. Let's review the information given to us to answer the question correctly:

Mrs Perez purchase: 3 hot-dogs and 3 cheeseburgers for $25.50

Mr Perez purchase: 6 hot-dogs and 4 cheeseburgers for $41.00

2. How much does a hot-dog cost? How much does a cheeseburger cost?

Let's write our system of equations, this way:

x = Cost of a hot-dog

y = Cost of a cheeseburger

**************************************

3x + 3y = 25.50

6x + 4y = 41

**************************************

3x + 3y = 25.50

3x = 25.5 - 3y

x = 8.5 - y (dividing by 3 at both sides)

Substituting x in the 2nd equation and solving for y:

6 (8.5 - y) + 4y = 41

51 - 6y + 4y = 41

-2y = 41 - 51 (subtracting 51 at both sides)

-2y = -10

y = -10/-2 = 5

Solving for x in the 1st equation:

3x + 3y = 25.5

3x + 3 (5) = 25.5

3x + 15 = 25.5

3x = 25.5 -15 (subtracting 15 at both sides)

3x = 10.50

x = 10.50/3 = 3.50

A hot-dog costs $ 3.50 and a cheeseburger costs $ 5

User Slisnychyi
by
6.6k points