159k views
0 votes
Calculate the density of oxygen,

O
2
, under each of the following conditions:
STP
1.00
atm
and 25.0


C

1 Answer

5 votes

Answer:

density of oxygen = 1.307 g/l

Step-by-step explanation:

given pressure = 1 atm temperature = 298 k

PM=DRT

where p is pressure M is molecular mass D is density R is gas constant and T is temperature

substituting the values in the equation


1* 32=D* 0.0821* 298

D = 1.307 g/l.

User Josh Smith
by
7.1k points