Answer:
-0.695 kJ/K
Step-by-step explanation:
Given data
- Normal boiling point of He (T): 4.216 K
- Heat of vaporization of He (ΔHvap): 2.09 × 10⁴ J/kg
The heat (Q) released in the condensation of 0.140 kg of He can be calculated using the following expression.
Q = - ΔHvap × m = -2.09 × 10⁴ J/kg × 0.140 kg = -2.93 × 10³ J = -2.93 kJ
The change in the entropy (ΔS) for this process is:
ΔS = Q/T = -2.93 kJ/4.216 K = -0.695 kJ/K