Answer:
$3.34 for each pound of popcorn
Explanation:
All we must do, in this case, is divide 8.35 by 2.5.
This equals 3.34.
Therefore, each pound of popcorn cost $3.34.
Don't believe me? To check, just multiply 3.34 by 2.5.
Please let me know if you need help with anything else. :)