175k views
2 votes
Nick bought 2.5 pounds of popcorn for $8.35 how much did he pay for each pound of popcorn

1 Answer

5 votes

Answer:

$3.34 for each pound of popcorn

Explanation:

All we must do, in this case, is divide 8.35 by 2.5.

This equals 3.34.

Therefore, each pound of popcorn cost $3.34.

Don't believe me? To check, just multiply 3.34 by 2.5.

Please let me know if you need help with anything else. :)

User Nicholas Patton
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.