78.2k views
19 votes
If it costs $16 for 2 lbs, what is the unit rate? AKA what is the cost per pound?

User Uinstinct
by
5.5k points

1 Answer

14 votes

Answer: $8 per pound

Step-by-step explanation: 16/2=8

User Izza
by
5.4k points