78.2k views
19 votes
If it costs $16 for 2 lbs, what is the unit rate? AKA what is the cost per pound?

User Uinstinct
by
7.6k points

1 Answer

14 votes

Answer: $8 per pound

Step-by-step explanation: 16/2=8

User Izza
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.