112k views
2 votes
The Sports Club plans to pay an annual dividend of $1.20 per share next year, $1.12 per share a year for the following two years, and then a final liquidating dividend of $14.20 per share four years from now. How much is one share of this stock worth to you today if you require a rate of return of 18.7 percent of this risky investment?

1 Answer

3 votes

Answer:

$9.63

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Year Annual dividend paid

1 $1.20

2 $1.12

3 $1.12

4 $14.20

Now,

Year Annual dividend paid Present value factor Present value

1 $1.20 0.84246 1.011

2 $1.12 0.84246 0.7949

3 $1.12 0.59793 0.6696

4 $14.20 0.50373 7.1529

===============================================================

Worth of stock = 1.011 + 0.7949 + 0.6696 + 7.1529

= $9.6284 ≈ $9.63

Note:

Present value factor = [ 1 ÷ (1 + 0.187)ⁿ]

here,

n is the year

User Pavan Josyula
by
6.5k points