54.5k views
0 votes
Express each ratio as a unit rate.round to the bearest tenth,if necessary. 2 note books for $0.60

(A) $1.20 per notebook
(B) $0.30 per notebook
(C) $3.33 per notebook
(D) $0.60 per notebook

2 Answers

2 votes

Answer:

(B) $0.30 per notebook

Explanation:

User Kadir Erdem Demir
by
7.9k points
2 votes

Option B

2 notebooks for $ 0.60 expressed as unit rate is $ 0.30 per notebook

Solution:

We have to express ratio as unit rate

Given that, 2 notebooks for $ 0.60

Number of notebooks = 2

Cost of 2 notebooks = $ 0.60

So we have to find cost of 1 notebook


\begin{array}{l}{\text { cost of } 1 \text { notebook }=\frac{\text { cost of } 2 \text { notebook }}{2}} \\\\ {\text { cost of } 1 \text { notebook }=(0.60)/(2)=0.30}\end{array}

So unit rate = cost of 1 notebook = $ 0.30

So 2 notebooks for $ 0.60 as unit rate is $ 0.30 per notebook

User HRDSL
by
8.5k points

Related questions

asked Jun 7, 2021 41.4k views
Smiley asked Jun 7, 2021
by Smiley
7.3k points
1 answer
4 votes
41.4k views