menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jen bought 5 CD’s for $57.50. What was the unit rate?
asked
Jan 3, 2020
202k
views
3
votes
Jen bought 5 CD’s for $57.50. What was the unit rate?
Mathematics
middle-school
P D
asked
by
P D
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
$11.50 is your answer
Ivan Melnikov
answered
Jan 7, 2020
by
Ivan Melnikov
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 3, 2017
138k
views
Jen bought 5 cds for $57.50 what is the unit price?
Traktor
asked
Jul 3, 2017
by
Traktor
7.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
138k
views
asked
Oct 5, 2020
187k
views
Jen bought 5 CDs for $57.50, what was the unit price
Benji York
asked
Oct 5, 2020
by
Benji York
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
187k
views
asked
Jul 18, 2021
21.6k
views
Jen bought 5 CDs for $57.50 What was the unit price ?
Morgb
asked
Jul 18, 2021
by
Morgb
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
21.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org