Answer:
Maria is a fan of cookie packages, so she has made the calculations and discovered that 4 packages of cookies plus 5 dollars are equivalent to the price of 12 packages of cookies minus 11 dollars.
represents the price of a package of cookies,
so we have the 4 packages of cookies plus 5 dollars on one side of the equation
![4a+5](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/olcqdcf9q2abe3zz27m1odxf9vl6arm8o5.png)
and on the other side of the equation the 12 packages of cookies minus 11 dollars
![12a-11](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/vh9lb0ynpwzfl7qgeuwqpem3tuzre3wr7e.png)
and if both sides are equivalent we get:
![4a+5=12a-11](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/dw5zl0a38873buo79axuih1etl3ngk67qu.png)