17.4k views
4 votes
A primitive diving bell consists of a cylindrical tank with one end open and one end closed. The tank is lowered into a freshwater lake, open end downward. Water rises into the tank, compressing the trapped air, whose temperature remains constant during the descent. The tank is brought to a halt when the distance between the surface of the water in the tank and the surface of the lake is 46.6 m. Atmospheric pressure at the surface of the lake is 1.01 x 105 Pa. Find the fraction of the tank's volume that is filled with air.

1 Answer

1 vote

Answer:

0.18095

Step-by-step explanation:


P_1 = Atmospheric pressure =
1.01* 10^5\ Pa


\rho = Density of water = 1000 kg/m³


V_1 = Volume of air


V_2 = Volume of water

At the given depth the absolute pressure is


P_2=P_1+\rho gh\\\Rightarrow P_2=1.01* 10^5+1000* 9.81* 46.6\\\Rightarrow P_2=558146\ Pa

From Boyle's law


P_1V_1=P_2V_2\\\Rightarrow (V_2)/(V_1)=(P_1)/(P_2)\\\Rightarrow (V_2)/(V_1)=(1.01* 10^5)/(558146)\\\Rightarrow (V_2)/(V_1)=0.18095\\\Rightarrow V_2=0.18095V_1

The fraction is 0.18095

User LearningAsIGo
by
6.0k points